HomeLatest ThreadsGreatest ThreadsForums & GroupsMy SubscriptionsMy Posts
DU Home » Latest Threads » Forums & Groups » Main » General Discussion (Forum) » Do Food Prices Vary By Ar...

Thu Aug 6, 2020, 01:15 PM

Do Food Prices Vary By Area? Here's a $500 Receipt

I think it might be interesting to see if prices vary much from different areas.

Online communities could provide the answer.

Compare items if youíre up to it. This mostly condiments & bulk spices and other non-fresh items.




33 replies, 1222 views

Reply to this thread

Back to top Alert abuse

Always highlight: 10 newest replies | Replies posted after I mark a forum
Replies to this discussion thread
Arrow 33 replies Author Time Post
Reply Do Food Prices Vary By Area? Here's a $500 Receipt (Original post)
OhNo-Really Aug 2020 OP
hlthe2b Aug 2020 #1
PoindexterOglethorpe Aug 2020 #2
OhNo-Really Aug 2020 #15
jimfields33 Aug 2020 #3
OhNo-Really Aug 2020 #14
jimfields33 Aug 2020 #24
Mosby Aug 2020 #4
sir pball Aug 2020 #7
Mosby Aug 2020 #8
sir pball Aug 2020 #9
OhNo-Really Aug 2020 #16
OhNo-Really Aug 2020 #13
Totally Tunsie Aug 2020 #11
Ms. Toad Aug 2020 #22
Trailrider1951 Aug 2020 #5
shanti Aug 2020 #12
OhNo-Really Aug 2020 #18
Trailrider1951 Aug 2020 #21
OhNo-Really Aug 2020 #27
Decoy of Fenris Aug 2020 #6
MissB Aug 2020 #10
renate Aug 2020 #17
OhNo-Really Aug 2020 #19
renate Aug 2020 #20
OhNo-Really Aug 2020 #26
Retrograde Aug 2020 #23
Retrograde Aug 2020 #25
Buckeye_Democrat Aug 2020 #28
OhNo-Really Aug 2020 #29
Buckeye_Democrat Aug 2020 #30
EllieBC Aug 2020 #31
Buckeye_Democrat Aug 2020 #32
EllieBC Aug 2020 #33

Response to OhNo-Really (Original post)

Thu Aug 6, 2020, 01:27 PM

1. In my area since Albertsons was bought out by Safeway, we are left with King Sooper's, Safeway,

Walmart, Target for groceries (in addition to the health food stores and Whole Foods--and Sunday farmer's market). The wide variation in prices, even for staple products like milk and produce is almost unbelievable now. I admittedly was never a coupon nor comparison shopper before, but boy I am now. If it is a little difference on a few items I will forgo making another trip to another store because of the hassle during COVID, but boy... Watch your receipts too. Even markdowns aren't always ringing right.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OhNo-Really (Original post)

Thu Aug 6, 2020, 01:30 PM

2. I can't even begin to imagine a $500 grocery bill.

I doubt I've ever had one as high as $100.

But yeah, grocery prices vary from place to place and from store to store.

I really would love to see the rest of that grocery receipt. Although I will say $86.52 for honey should have been at least 300 pounds of honey.

And looking closely at the amounts of some of the things, I'd say that person is doing some serious hoarding.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to PoindexterOglethorpe (Reply #2)

Thu Aug 6, 2020, 04:00 PM

15. I'm not hoarding. I'm storing for the winter

Iím high risk. I can probably survive through January with my storage. The 15 lbs if dehydrated veggies is ground into a veggie powder. Rice & broth is meager but can survive

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OhNo-Really (Original post)

Thu Aug 6, 2020, 01:38 PM

3. A gallon for of milk in Florida is a little under 4 dollars for me

My sister in Indiana pays a buck and change. Huge difference!

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to jimfields33 (Reply #3)

Thu Aug 6, 2020, 03:57 PM

14. Gallon 2% Organic Milk $4.99 today at a pricier store

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OhNo-Really (Reply #14)

Thu Aug 6, 2020, 05:25 PM

24. Yowza! That's steep.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OhNo-Really (Original post)

Thu Aug 6, 2020, 01:46 PM

4. That dressing looks like a scanning error

unless it's the gallon size, but why does someone buy 4 gallons of dressing.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Mosby (Reply #4)

Thu Aug 6, 2020, 01:55 PM

7. I thought so too, turns out the quantity is listed *above* the item

Look at the first line, the ginger root - the 0.81 lbs @ 2.98 is above it, which is the reverse of every receipt I've ever seen. It's 3 bottles @ 3.98 each of the dressing, then 4 jugs @ 21.63 of the honey. Still a lot of honey, but at least the price is right.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to sir pball (Reply #7)

Thu Aug 6, 2020, 02:18 PM

8. I see that now.

still, 20lbs of super expensive honey?

https://www.rockymountainhoneyco.com/collections/all

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Mosby (Reply #8)

Thu Aug 6, 2020, 02:22 PM

9. That was one of the least odd things that I noticed, TBH

It is a lot of honey, but it doesn't go bad - my dad buys 10# at a pop in Costco, he goes through one every couple of months. If you have a larger family, it could be a quarterly purchase or something.

I'm more concerned about the soup mix and garlic powder, are they running a restaurant out the back door?

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to sir pball (Reply #9)

Thu Aug 6, 2020, 04:06 PM

16. Check prices for same dehydrated veggies on line!

$20 for less than a pound. I paid less than $6/lb

Iíve used this for decades. I use my Blentec to make a powder because Veggie Powder is a rip off. This blend makes everything taste great.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to sir pball (Reply #7)

Thu Aug 6, 2020, 03:55 PM

13. 20 lbs of honey - Rocky Mountain 100% Pure

Helps with our allergies

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Mosby (Reply #4)

Thu Aug 6, 2020, 02:30 PM

11. Your math is off.

Shopper bought 3 @ $3.98, probably the 13 oz., equaling $11.94 for total of 39 oz. or about 1/3 of a gallon. A gallon is 128 oz.

For pricing comparison, Target has 13 oz. for $3.89, so 39 oz. for $11.67.

https://www.target.com/p/litehouse-homestyle-ranch-dressing-13oz/-/A-12920959

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Totally Tunsie (Reply #11)

Thu Aug 6, 2020, 05:10 PM

22. The poster was looking on the wrong line.

They were looking below at the price for honey. (4 @ 21.63)

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OhNo-Really (Original post)

Thu Aug 6, 2020, 01:47 PM

5. I do the bulk of my grocery shopping at two stores:

Winco near Sumner, WA. This is the lowest price store in my area. Some of those per item prices seem to be about 10% or 15% higher than my store. Others are about the same. I only shop here about once a month because it is a very popular store and is nearly always crowded. Most people wear masks. Tuesday morning senior hours are the best for me. If you hate crowds, avoid shopping on Friday through Sunday.

Safeway in Orting, WA. Prices here are much higher than Winco, but if you have a club card, it will save you some money. I only go there to pick up a few needed items, easy in and out. It is a much smaller store than Winco, in a small town, so it gets less traffic. Most people wear masks.

Other stores in the area include Fred Meyers (prices are exorbitant, some higher than Safeway), Grocery Outlet (never been there, the traffic on 410 in Bonney Lake is horrendous), and various convenience stores (won't shop there, also very high prices). Also Target (meh), Walmart (no freakin way) and various farm produce stands (usually fresh fruits and veggies, prices will vary). Good luck, all you financially challenged shoppers out there!

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Trailrider1951 (Reply #5)

Thu Aug 6, 2020, 02:35 PM

12. Grocery Outlet

I've been shopping at GO for ~30 years now, so it's where I buy most of my groceries. The prices are good, but you have to watch for the expiration dates. They have lots of things that I never see elsewhere, so you have to snap it up quick if you see something you like. Check it out, you may be surprised.

Second is Costco. I should buy stock in that store!

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Trailrider1951 (Reply #5)

Thu Aug 6, 2020, 04:10 PM

18. Thank you! I'd like to find out why?

Is it distance from main store?

If you have a minute maybe share which items. 🙏

I think the community can empower shoppers to force the hands of grocers

We have no price gouging protections now

Very nice to share. Thank you.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OhNo-Really (Reply #18)

Thu Aug 6, 2020, 04:59 PM

21. Sorry, this took awhile...

This is my latest grocery run:



I hope you can read this. If not, I'll try to translate LOL. I go to this store because: 1. Low prices 2. It has most anything I want 3. Only about 5 miles from my house

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Trailrider1951 (Reply #21)

Thu Aug 6, 2020, 09:14 PM

27. In from the garden. Awesome. Thank you !!

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OhNo-Really (Original post)

Thu Aug 6, 2020, 01:51 PM

6. 15 lbs of veggie soup mix, 3lbs of garlic and the most expensive local craft honey I've ever seen?

Someone's buying habits are way out of whack. This person probably needs professional psychiatric help for hoarding.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OhNo-Really (Original post)

Thu Aug 6, 2020, 02:23 PM

10. My winco closed their spice bins at the start of the pandemic

And wonít open them again until our county is in another reopening phase at the county level.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to MissB (Reply #10)

Thu Aug 6, 2020, 04:10 PM

17. that's really useful to know!

I haven't shopped there since March, and the bulk bins are what I miss most. If I ever did decide to go in, they'd be why, so now I totally won't. Thanks for this information!

I'm sorry for everybody who can't use the bins until this is over, but I feel less sorry for myself now about not being able to shop at my favorite store.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to renate (Reply #17)

Thu Aug 6, 2020, 04:14 PM

19. Check your Winco. Bins open in my State

The spice containers were not all available. I use a lot of spice mostly Indian cooking. Now experimenting with essential oils. Yummy!

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OhNo-Really (Reply #19)

Thu Aug 6, 2020, 04:17 PM

20. Winco's curry powder is my favorite!

I know we're supposed to make our own blends, but I don't, and I like theirs so much that I wouldn't anyway.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to renate (Reply #20)

Thu Aug 6, 2020, 05:58 PM

26. Good tip. Thank you

My daughter accidentally bought me a life supply of Garam Masala 😂

She thought either or meant both.

I think we land in our favs. I pop the mustard, roast the cumin, grind the fenugreek fennel coriander curry leaves but not always all. Always some Garam Masala for kick.

Hooked on Kitchiri or is it Kitchari?

Fresh veggies from garden, kitchiri, my spicy sweet sauce maybe some tomato paste & coconut milk is my heaven.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to MissB (Reply #10)

Thu Aug 6, 2020, 05:11 PM

23. My local family-owned grocery did the same

but they now sort of have them back: they have now repackaged some of the bulk products into smaller containers, same as they have for their olive bar.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OhNo-Really (Original post)

Thu Aug 6, 2020, 05:26 PM

25. Grocery prices have always varied widely

depending on where you are, what the store has to pay for labor and its physical plant, what's in season, local costs of living, etc.

The store I usually shop at is a family-owned one (of a chain of two) in a California town notorious for its high real estate prices. Pre-epidemic, it was on the way home from the local senior center and next door to my husband's retirement gig, so it was convenient as it didn't require a separate shopping trip. When I used to go back to Western New York to look after my mother for a few weeks at a time, I noticed that prices at my family's favorite store were regularly much cheaper: the strawberries grown less than 100 miles from where I live were about 25% less in New York than what I pay for them here, even though they were trucked across the country.

Unless you're comparing national brands of processed, packaged foods it's hard to really compare since meat, fish, and produce are the most variable items. In Western New York, for example, veal was priced about the same as beef, since it's a big dairy region; out here it's a lot more expensive when you can find it at all.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OhNo-Really (Original post)

Thu Aug 6, 2020, 09:22 PM

28. Yes, even at fast food joints.

Traveled to New England back in the 80's and I was surprised by the much higher prices at a McDonald's. Also heard an employee tell a manager "What do you expect for $8 an hour?!" when I was paid minimum wage of $3.35 an hour in Ohio back then.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Buckeye_Democrat (Reply #28)

Fri Aug 7, 2020, 07:13 PM

29. That's a good point. Not a lot of poverty comparatively in New England

Kids get paid more

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OhNo-Really (Reply #29)

Fri Aug 7, 2020, 07:25 PM

30. That low pay in the 80's definitely went further back then...

... because of inflation in the meantime, but it was definitely a struggle. I was one of the lucky young adults whose parents allowed me to still live with them. (I helped them in several ways and my personality was very low-maintenance, so that probably helped.)

Worked alongside some other guys who did all kinds of things just to survive. One particular place was weird as heck to me, with a bunch of guys in their upper teens and early 20's living with 50+ year-old divorced women. I think many of them had those much older "girlfriends" just to have a roof over their heads, and several of those women were given the homes during their previous divorce settlements.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OhNo-Really (Original post)

Fri Aug 7, 2020, 07:31 PM

31. 4L jug of milk by me is $6.

Pound of butter is $4.50. 3lb bag of apples is $7. 1lb strawberries is $4. I bought non kosher chicken thighs, 6 for $8.

Loaf of bread can be as little as $2 for wonder white or $7 for something healthier.

Food is pricey.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to EllieBC (Reply #31)

Fri Aug 7, 2020, 07:36 PM

32. Whoa! Yep, that's definitely pricey compared to my area! nt

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Buckeye_Democrat (Reply #32)

Fri Aug 7, 2020, 07:38 PM

33. We joke here that BC means Bring Cash.

Itís not a super funny joke though when you have 3 kids and a husband and you are trying to stretch those dollars.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink

Reply to this thread