Democratic Underground Latest Greatest Lobby Journals Search Options Help Login
Google

Cheese?!? $9.19 for Shur-Fine cheese?!?

Printer-friendly format Printer-friendly format
Printer-friendly format Email this thread to a friend
Printer-friendly format Bookmark this thread
This topic is archived.
Home » Discuss » Archives » General Discussion (1/22-2007 thru 12/14/2010) Donate to DU
 
blonndee Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 09:43 PM
Original message
Cheese?!? $9.19 for Shur-Fine cheese?!?
I went to buy a few groceries today, since it's payday, and decided after much internal debate that I WOULD buy the pre-shredded cheese (which wasn't priced), since I often make nachos for dinner and although it's always a little more expensive than the block, it's worth it considering the effort it takes to shred the cheese, clean up the inevitable mess, and wash the shredder. So I went ahead and put the bag of shredded cheese in my basket.

I got to the register and noticed that the cheese had apparently rang up for $9.19. I immediately asked the cashier, "Was that the CHEESE that rang up for $9.19?," and I was laughing, as I was sure that we both knew that couldn't possibly be right. So she and the manager (who was bagging) looked at the screen and the manager said, "Yup, that's the cheese." And they went on bagging. So I said, "Wait! It's REALLY $9.19?? That can't be right, are you kidding?" And the manager shook his head and said, "Yes, can you believe it? By January no one will be able to buy any kind of cheese." (I don't know what he meant by that. Next Friday if I'm back there I'll ask him.)

So I told them I didn't want the cheese after all, and that I was sorry to be any trouble for them having to restock it. This was hours ago and I'm still in shock. This was Shur-fine brand, the regular-sized bag of shredded cheese. I expected to pay about $3.50.

What. The. Hell.!?! I have been painfully aware of grocery prices skyrocketing, but, again, WTH???
Printer Friendly | Permalink |  | Top
LostinVA Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 09:47 PM
Response to Original message
1. I somehow can't believe it really cost $9.19 for regular shredded cheese
I can get GOOD cheese on sale for $5-6 per pound here. I'm talking fresh smoked mozzarella, Irish porter cheese, Double Glouschester.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
havocmom Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:26 PM
Response to Reply #1
16. $9.99 is what I paid for a brick of cheese last week
Cottage cheese has been over $4 a pound (used to be a quart, but they found a pound was less so that's how they have sold it in recent years)

The food that used to go for dairy cows in going into gas tanks now. And diesel is getting outrageous. Diesel is what plants, harvests, get grain and other foods to market. It's what move hay to cows too.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
LostinVA Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 11:24 PM
Response to Reply #16
59. I drive a diesel car, so I'm well aware of how much it costs, and that trucks also run on diesel
Name-brand shredded cheese (like Sargento or Kraft) is usually 2 for $5 or $6 here. I can't think of anywhere it could possibly be $9.19 for a regular size bag. If so, report that store to the consumer board.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
havocmom Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sun Dec-16-07 12:49 AM
Response to Reply #59
63. Rural store. Only groceries within nearly 100 miles
Not anything to do about it. Food takes fuel to make and move. Been hollering for years that the same corporate powers that have you by the fuel tank also have you by the belly.

Corporate control of huge aquifers? Check.

Corporate control of seeds via patents and kill genes that prevent farmers from saving seed? Check

Stranglehold on all means of transport? Damn near.

They have us by the bellies now.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
flvegan Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 09:50 PM
Response to Original message
2. I'm sorry for your experience, but...
cheese is honestly one of the worst things you can put in your body, as is any dairy product.

I know, this isn't what you wanted to read. Take it as a good warning.

Flamesuit on. Have at it.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
ingac70 Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 09:54 PM
Response to Reply #2
6. I am a dairy junkie....
and lactose intolerant! I know it is bad, but I can't help myself. Love the stuff.

Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
LostinVA Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:06 PM
Response to Reply #2
11. But it's sooo good
:cry:

Anyway, even Haruka won't eat soy cheese and she'll eat soy anything.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Name removed Donating Member (0 posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:20 PM
Response to Reply #11
13. Deleted sub-thread
Sub-thread removed by moderator. Click here to review the message board rules.
 
blonndee Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:48 PM
Response to Reply #2
24. Oh, I know, I know.
Cheese is the ONE thing I could not completely live without. Or I guess I should say, won't live without. I think I could quit cigarettes more easily. Well, maybe.

I'm just shocked at the price. I'm definitely going to investigate and see if this was just a fluke or if it's this dramatic and if it's widespread like this.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
pansypoo53219 Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 11:32 PM
Response to Reply #2
28. really?
awesome. cause i hate cheese. i feel better now.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
rucky Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 05:18 PM
Response to Reply #2
50. You'll have to pry my cheese from my cold, dead digestive tract.
Elsie the Cow is my president.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
AlCzervik Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 09:51 PM
Response to Original message
3. never heard of the brand and how big was the bag?
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
AllyCat Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:35 PM
Response to Reply #3
18. Regional store brand. Not name brand at all. n/t
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
blonndee Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:41 PM
Response to Reply #3
21. It's a kind of local generic brand, and I don't know the ozs but it was the
medium-to-large-size, not small like the little bitty Kraft ones but not gigantic either.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
AlCzervik Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:52 PM
Response to Reply #21
25. i bet it was an error when it was put in the store system, i sometimes buy a big bag of mozzarella
when i make lasagna and i dont feel like grating 2 pounds of cheese and i think the most i've ever paid for the big bag was about $6.00.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Libby2 Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 04:29 PM
Response to Reply #25
43. I think you're right.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
tridim Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 09:51 PM
Response to Original message
4. That's unreal.. You weren't at the Quickie Mart were you?
Cheese is still fairly cheap at CostCo, but I haven't bought any for two weeks. I think a 2 pound block of cheddar is about $5.00.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
blonndee Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:41 PM
Response to Reply #4
22. No way, this was at the local grocery store.
Which is higher than Wal-Mart, obviously, but not THAT much higher, I didn't think. At least not for everything else.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
TheFriendlyAnarchist Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 05:07 PM
Response to Reply #4
49. Damn, we pay $5 LB. for extra-sharp cheddar.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Whoa_Nelly Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 09:53 PM
Response to Original message
5. I live where there are dairy farms and cheese factories all around
(in fact, Leprino, the world's largest mozzarella cheese manufacturer is about 8 miles from me)
and, both cheese and milk are rising in prices here weekly.

It's insane! Even with transportation costs, many of the daity roducts are from here, and don't have near the transport costs (initial to and final from) as compared to other places.


Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
senseandsensibility Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 09:54 PM
Response to Original message
7. How much did it weigh?
Edited on Fri Dec-14-07 09:56 PM by senseandsensibility
I just saw a smallish package of colby/monterey jack cheese at Trader Joe's for $3.69. It probably weighed about three quarters of a pound, and was pre -sliced.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
SacredCow Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 09:55 PM
Response to Original message
8. Wow....
I'm going shopping tomorrow- I'll have to see what the prices are like here. I don't usually eat a lot of cheese (other than feta at the Lebanese restaurant I go to), so I haven't noticed the prices.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
zabet Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 09:55 PM
Response to Original message
9. ....
It ain't easy,
being cheesy.
;)
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
TwilightZone Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:04 PM
Response to Original message
10. Someone probably entered it into the computer incorrectly.
Edited on Fri Dec-14-07 10:04 PM by TwilightZone
It could have been $1.99 with two digits transposed.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
eppur_se_muova Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 11:33 PM
Response to Reply #10
29. Yeah, I've been the benificiary of that ...
$29.99 item keyed in as $2.99 ... the scanner said $2.99, so that's what they charged, even though $29.99 was printed in big bold letters on the box.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Habibi Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:08 PM
Response to Original message
12. I can get great XX cheddar from my local cheesemonger
for $5.49/lb. For now. God help me if cheese prices go through the roof--it's a staple of my diet.

Hummus is still a good deal, and a good substitute. Piquant, without all the fat and bovine snot.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Occam Bandage Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:24 PM
Response to Original message
14. Sounds like someone mis-keyed the price,
and the manager didn't want to have to deal with it.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
TreasonousBastard Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:25 PM
Response to Original message
15. Like someone said, musta been a mistake...
in coding the register.

Run-of-the-mill domestic cheese around here tops out at 4-5 bucks a pound, and is often on sale for less than that. Those half pound bags of shredded cheese are a little more, but seem to always be on sale. Good news when you grab a buy one get one sale and have a coupon, too.

So, what did the other cheeses cost? (Didn't check, eh?)


Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
blonndee Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:44 PM
Response to Reply #15
23. Well, it could be, but I don't think so. I deal with this manager fairly regularly
and live in a small town, plus he went out of his way to get me something I had forgotten. But I will re-check the prices next time, to be sure.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
theHandpuppet Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:31 PM
Response to Original message
17. I guess I have a different perspective
Edited on Fri Dec-14-07 10:31 PM by theHandpuppet
I think if folks spent just one week working on a dairy farm they'd gain a new perspective and end up wondering how in the hell they manage to pay such cheap prices for milk and cheese -- especially if it's real cheese, not just processed cheese food.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
AllyCat Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:37 PM
Response to Reply #17
19. I see your point, but most of this stuff (especially Shur-fine) is mass-produced
on factory farms. It's not like a family farm where everyone chips in and they work hard sun-up to sun-down.

We buy organic dairy and have not noticed a price change...yet.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
theHandpuppet Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 11:17 PM
Response to Reply #19
27. Yep, that's why I don't buy processed cheese food
My feeling is, why not pay the same price and get cheese and milk from family farmers? I buy less cheese but when I do buy it's a real treat with real flavor.

I have a cousin who has operated a small dairy farm that's been in his family for well over 100 years. You honestly couldn't pay me to do the kind of backbreaking, sunup to sundown darn hard work he does, day in and day out. Funny, most folks in this country don't balk at guys who get paid multi-millions to hit a ball or a million an episode to make a TV show, but folks who work their butts off to put food on our tables shouldn't expect a living wage?

Even with those huge factory-food operations how many of us talk about how those workers are treated even as we decry how laborers are treated in China? How many folks have ever been to a meatpacking plant or harvested a field by hand, bent over in the hot sun? And who is doing this work? Illegals, because Americans want cheap food. They don't mind paying outrageous prices for toys and gadgets but they want free milk and bread. And the government knows as long as they can offer the masses the cheap butter they expect then they won't ask questions and won't take a look around and start seeing how fucked up things really are.

Sorry... off the soapbox now. This topic is just a bit of a pet peeve of mine.

Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
blonndee Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 12:01 AM
Response to Reply #27
35. I understand, but come to SE New Mexico and try to find, let alone afford, "organic,"
or "family-farmed" food. Just try it. I WOULD make do if it WERE available, even on my shamefully small teacher's salary. And I do try, and I do buy those organic and local food products I can. But it's appallingly limited.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Selatius Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 10:38 PM
Response to Original message
20. Welcome to inflation, baby.
When the government calculates inflation, it excludes food and energy from its equation. As a result, inflation always appears tamer on paper and in the news media than what people actually see on the street.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
AndyTiedye Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 11:05 PM
Response to Original message
26. Can't be Right
That's probably half a pound of cheese or so.

Even fancy imported cheese usually doesn't cost almost $20/pound.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Viva_La_Revolution Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 11:36 PM
Response to Original message
30. Safeway wanted $1.69 for 6 eggs today...
a dozen were $2.99.

I put them back too. :(
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
knitter4democracy Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 06:04 PM
Response to Reply #30
56. I only get ours either from a farm or from a farm-market-like local store.
$2/dozen for free-range from the farm and $0.99/doz local farm-raised at Horrocks. I can't believe what the other stores are charging for eggs these days.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Liberal In Texas Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 11:53 PM
Response to Original message
31. At $9.19 it had better be Sure and it had better be Fine.
BTW...did you know that the cost of living went up over 10%? The current dictator and his henchmen have decided that that number DOES NOT include the price of oil or food. So, the real inflation rate might be closer to 20 or 25%. No one really knows.

Welcome to Bush-world.

Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
flycessnas Donating Member (32 posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 12:02 AM
Response to Reply #31
36. No...
...welcome to Greenspan's world. What you're seeing is the result of Happy Alan's lowering of the Federal funds rate to zero after 9/11, which was essentially opening the spigot for our banks and giving birth to the kind of crass lending that's got us in the dock today.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Liberal In Texas Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 12:58 AM
Response to Reply #36
40. flycessnas, welcome to our little bit of sometimes contentious dialogue.
:hi:

I would love to debate this sometime, probably not tonight. (Too much wine.)

I hope to see you around more!

Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
emilyg Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 11:54 PM
Response to Original message
32. You could have gotten some very nice Boar's Head cheese for less.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
SoCalDem Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 11:57 PM
Response to Reply #32
33. For tacos??
:rofl:
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
emilyg Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 12:17 AM
Response to Reply #33
38. The heck with the Tacos - for nibbling.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
MilesColtrane Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-14-07 11:59 PM
Response to Original message
34. Ever since the Leno show went on hiatus...
...cheese is at a premium.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
WinkyDink Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 12:03 AM
Response to Original message
37. Per pound, or what?
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
grasswire Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 12:49 AM
Response to Original message
39. guess I'd better buy cheese tomorrow on sale
Two pound brick of cheddar is $3.99 at my local Kroger's. It's not my favorite brand, but when you're cooking for two teenage athletes, ya gotta fill 'em up somehow.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Bozita Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 04:46 PM
Response to Reply #39
45. Around here, Kroger only sells its branded cheese in 8, 16, and 24oz. bricks.
I just checked my local Kroger ad and they're selling the 24oz. bricks for $5.00.

That sale price ends tomorrow night.

Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
grasswire Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 10:59 PM
Response to Reply #45
57. interesting
we have 32 oz. bricks of medium cheddar, mild cheddar, monterey jack, pepperjack, colby, and a couple of other "flavors" in the Kroger package. Only the medium cheddar was at $3.99, though.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Bozita Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 11:15 PM
Response to Reply #57
58. Buy a bunch. I don't think you'll be seeing $2.00/lb cheese any time soon.
Wishing my store had your store's cheese sale.

Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
prole_for_peace Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 03:32 PM
Response to Original message
41. just purchased a 4 cup bag of shredded cheese for $3.50
kroger brand. i think yours was a price error and manager didn't want to deal with it.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
TheCentepedeShoes Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 04:10 PM
Response to Original message
42. There's some pricey cheese
in the specialty aisle. We get one of those 10 oz rectangles of Cracker Barrel in the shiny pkg for about $4.00. We don't use a lot, mostly for cheese n cracker snacks. I like to sometimes take it to work with Triscuits rather thank getting a plastic snack out of the machine.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Bozita Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 04:30 PM
Response to Original message
44. In early summer, Kroger had sales on 8oz bricks of cheese for a buck
That's $2.00/lb

In recent months, Kroger's lowest price on the same cheese has been $1.67 or 3 for $5.00.

The math on this doesn't require a calculator.

That's a price increase of 67%.


Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Snarkturian Clone Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 04:51 PM
Response to Original message
46. You're shopping at the wrong store.
Go to Sav-A-Lot if you can find one near you. Once you've had an 88 cent Apple Juice and 1.60 Peanut Butter, you'll never go back to your old store again. Some Duers who are all into nutritional pseudo-science might have a problem with it- but as I always say- fuck 'em!

http://www.save-a-lot.com/
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
atommom Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 04:54 PM
Response to Original message
47. That's outrageous. All groceries have been going up here, too,
but I can still buy shredded cheese for about 2 bucks.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
MissB Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 04:58 PM
Response to Original message
48. I bought a 2 lb block of medium cheddar at a Kroger's chain for $2.99.
Granted, it was a coupon sale, but still. I regularly get it for $4.99 at Winco.

$9+ is just ridiculous. A good chunk of that price is the convenience of having it preshredded. Block cheese will always be cheaper.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
lumpy Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sun Dec-16-07 12:56 AM
Response to Reply #48
64. I bought a 5 pound loaf of Tillamouk medium cheese at Cosco
for $12.60 a week ago. I live in Seattle suburbia area. I never buy shredded cheese, cheaper to do the shredding myself and no big deal; shredded doesn't keep as well either. We four adults use quite a bit of cheese and cheese freezes well if need be.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
kimmylavin Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 05:24 PM
Response to Original message
51. Milk
Bought milk last night - up to almost $6.00 a gallon.
Couldn't believe my eyes...
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Nikia Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 05:28 PM
Response to Original message
52. I haven't bought shreded cheese for over a month
Some brands are cheaper than others and I always check prices. Where I live in Wisconsin, there are several cheese plants within an hour where I live and even more within 2 hours. Wisconsin brands like Sargento and Crystal Farms are usually reasonably priced around here.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
otherlander Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 05:38 PM
Response to Original message
53. When I saw the flame by this thread title
I was hoping that I would open it up and find a flame war, just so that I could go into the Lounge and post a thread titled, "CHEESE FIGHT!!!1"

Instead, it's just a lot of fairly civil replies, except for one deleted subthread.

You Have All Disappointed Me Greatly.

:P
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
LostinVA Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 11:32 PM
Response to Reply #53
60. The deleted sub-thread just off-color joking around
Edited on Sat Dec-15-07 11:32 PM by LostinVA
It was flvegan and I. We're buddies.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
otherlander Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sun Dec-16-07 11:12 AM
Response to Reply #60
67. So there was no "CHEESE FIGHT!!!1" .
Ever.





Dammit.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
LostinVA Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sun Dec-16-07 04:38 PM
Response to Reply #67
69. I feel really bad having to tell you there was no flaming cheese
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
AllieB Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 05:41 PM
Response to Original message
54. That's more expensive than Whole Foods or Trader Joe's
I have noticed that cheeses have gone up in price. The 1-lb bag of mozzarella at TJ's has increased from $3.49 to $4.69 in a year. Some of their other cheeses have gone up 50 cents a pound or so. I think it's their way of passing higher fuel prices on to the consumer.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
knitter4democracy Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 06:02 PM
Response to Original message
55. Best thing I ever learned from Tightwad Gazette: Keep a price book.
I did it for a couple of weeks, tracking prices in our local area for our usual groceries. I was shocked at the differences. The store where we'd been shopping consistently because everything was all in one location consistently cost more--to the tune of almost $40 a big grocery trip, every trip. That's more than the gas costs to drive around town (especially if I sort the trips by location and do them in batches).

Check around and see where you can consistently get the cheapest prices. I'd bet that cheese wasn't the only over-priced item in your basket.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Norrin Radd Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sat Dec-15-07 11:32 PM
Response to Original message
61. I prefer to use ye olde elbow grease, but...
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
lumpy Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sun Dec-16-07 12:44 AM
Response to Original message
62. Well thanks guys. All this talk about cheese I just had to go
out to the fridge and grab a hunk. No kidding.
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
fishwax Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sun Dec-16-07 01:26 AM
Response to Original message
65. that's a pretty outrageous price
:wow:

Your avatar is cool, though :)
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
laylah Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sun Dec-16-07 06:49 AM
Response to Original message
66. I went to buy a small
store brand sharp cheddar block last Friday only to see it was $5.39! I couldn't believe it! or afford it so passed it up. This is absolutely ridiculous! WTF is going on?
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
TheManInTheMac Donating Member (512 posts) Send PM | Profile | Ignore Sun Dec-16-07 02:43 PM
Response to Original message
68. I want the kids in bed by nine,
the lawn watered and the gate locked. And leave a note to the milkman: "No more cheese!" :-)


Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
Beausoir Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sun Dec-16-07 04:51 PM
Response to Reply #68
70. ROFL!
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
haele Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Sun Dec-16-07 05:17 PM
Response to Original message
71. Is that the two cup bag or an eight cup bag?
Two cup bags have been going for up around $3.50 in San Diego, the generic or store brands for around $2.50; eight cup bags for between 6 and 8 dollars. I can almost see a large 8 cup bag for that price, but your post indicates you had gotten a regular bag, which is normally a third of the price.
Dairy prices are going up - and will only go higher with the cost of gas, utilities, and grain.

Do you have any Costco, Trader Joes, or something similar to "Food for Less" or "Smart n Final"(wholesale type subsidiary versions of major grocery chains)? That can help for the short term, if you can't handle the plastic Velveeta style "Cheese food" crap that can be found in the dollar stores. (Cheese "food" is not cheese!) But I fear that us cheese-aholics are going to be screwed pretty durn soon, even if the average dairy farmer can get subsidies to keep costs low.

Haele
Printer Friendly | Permalink |  | Top
 
DU AdBot (1000+ posts) Click to send private message to this author Click to view 
this author's profile Click to add 
this author to your buddy list Click to add 
this author to your Ignore list Wed Oct 01st 2014, 07:33 AM
Response to Original message
Advertisements [?]
 Top

Home » Discuss » Archives » General Discussion (1/22-2007 thru 12/14/2010) Donate to DU

Powered by DCForum+ Version 1.1 Copyright 1997-2002 DCScripts.com
Software has been extensively modified by the DU administrators


Important Notices: By participating on this discussion board, visitors agree to abide by the rules outlined on our Rules page. Messages posted on the Democratic Underground Discussion Forums are the opinions of the individuals who post them, and do not necessarily represent the opinions of Democratic Underground, LLC.

Home  |  Discussion Forums  |  Journals |  Store  |  Donate

About DU  |  Contact Us  |  Privacy Policy

Got a message for Democratic Underground? Click here to send us a message.

© 2001 - 2011 Democratic Underground, LLC