Democratic Underground Latest Greatest Lobby Journals Search Options Help Login
Google

Holy sh*t! Guess how much an 8.5 pound goose costs at Whole Foods?!

Printer-friendly format Printer-friendly format
Printer-friendly format Email this thread to a friend
Printer-friendly format Bookmark this thread
Home » Discuss » DU Groups » Home & Family » Cooking & Baking Group Donate to DU
 
no_hypocrisy Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Thu Dec-01-11 01:10 PM
Original message
Holy sh*t! Guess how much an 8.5 pound goose costs at Whole Foods?!
$85.91.

Yep! $85.91.

OTOH turkey necks and backbones were $2.21.
Refresh | 0 Recommendations Printer Friendly | Permalink | Reply | Top
kestrel91316 Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Thu Dec-01-11 01:22 PM
Response to Original message
1. I was gonna guess $100, lol
Printer Friendly | Permalink | Reply | Top
 
Denninmi Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Thu Dec-01-11 01:40 PM
Response to Original message
2. That's about what these cost me.
Edited on Thu Dec-01-11 01:42 PM by Denninmi
Of course, that's not counting what it costs me to feed them.



This was taken around Memorial Day. They're all grown up now.

Of all of my birds, these would be the absolutely last I would ever eat. Geese are at a whole 'nother level when it comes to intelligence and social structure. They act like feathered dogs.
Printer Friendly | Permalink | Reply | Top
 
pengillian101 Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Wed Dec-07-11 12:13 AM
Response to Reply #2
5. Awww!
Wouldn't Hippywife have loved this photo, eh?

I miss her here at C&B as most of us C&B folks do.
Printer Friendly | Permalink | Reply | Top
 
noamnety Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Thu Dec-01-11 08:25 PM
Response to Original message
3. holy sh*t! is right!
I spent $26.89 at the regular store on a 20lb turkey, 2 wheels of brie, 1.5 lbs whole coffee beans, 5 lbs of oranges, and a tub of margarine, and I was whining about how much I spent!
Printer Friendly | Permalink | Reply | Top
 
EFerrari Donating Member (1000+ posts) Send PM | Profile | Ignore Fri Dec-02-11 04:28 PM
Response to Original message
4. I paid $40 for one in 2001 and thought that was nuts.
Especially when the chicks cost under $5 at home! Yikes. :scared:
Printer Friendly | Permalink | Reply | Top
 
DU AdBot (1000+ posts) Click to send private message to this author Click to view 
this author's profile Click to add 
this author to your buddy list Click to add 
this author to your Ignore list Sat Aug 30th 2014, 08:04 AM
Response to Original message
Advertisements [?]
 Top

Home » Discuss » DU Groups » Home & Family » Cooking & Baking Group Donate to DU

Powered by DCForum+ Version 1.1 Copyright 1997-2002 DCScripts.com
Software has been extensively modified by the DU administrators


Important Notices: By participating on this discussion board, visitors agree to abide by the rules outlined on our Rules page. Messages posted on the Democratic Underground Discussion Forums are the opinions of the individuals who post them, and do not necessarily represent the opinions of Democratic Underground, LLC.

Home  |  Discussion Forums  |  Journals |  Store  |  Donate

About DU  |  Contact Us  |  Privacy Policy

Got a message for Democratic Underground? Click here to send us a message.

© 2001 - 2011 Democratic Underground, LLC